MENÜ

A Türr István Képző és Kutató Intézet (TKKI)

állami felnőttképzési és kutatás-módszertani intézmény, mely kiemelt feladatként segédkezik a közfoglalkoztatási rendszer működtetésében és a hátrányos helyzetű rétegek – romák, álláskeresők, alacsony végzettségűek, megváltozott munkaképességűek, hátrányos helyzetű térségekben élők – felzárkózásában.

A kilencvenes évek elején létrehozott Regionális Képző Központok hálózatának bázisán egyesített, országos hatáskörű szervezet rendelkezik mindazzal a közel két évtizedes felnőttképzési tevékenység, valamint a kapcsolódó munkaerő-piaci szolgáltatások ellátása révén felhalmozott tapasztalati tudással, mely a társadalmi felzárkózás-politika eszközeinek eredményes alkalmazásához szükséges.

A 11 Területi Igazgatóságot tömörítő, országos intézet elsődleges célja ezen csoportok társadalmi helyzetének és befogadásának, foglalkoztathatóságának és életkörülményeinek javítása. A munkaerőpiacon és a mindennapi élethelyzetekben egyaránt komoly nehézségekkel és erős korlátokkal küzdő rétegek foglalkoztatásának bővítése, képzettségének, kompetenciáinak fejlesztése, lakhatási feltételeinek javítása, valamint a szolgáltatásokhoz való hozzáférésük elősegítése határozza meg a szervezet központi feladatkörét.

Területi felzárkózási koordinációs központként ezért egy olyan intézményi partnerségi viszonyrendszer kialakítására törekszik – különösen a területfejlesztési folyamatok beavatkozását leginkább igénylő kistérségekben –, mely hosszútávon fenntartható, formális kapcsolati hálózattá minősülve támogatja az érintettek esélyeinek javítását.

Az intézmény minden erőfeszítést megtesz, hogy a hátrányos helyzetű rétegek képzettségének, kompetenciáinak fejlesztésével, lakhatási feltételeik és a szolgáltatásokhoz való hozzáférésük javításával támogassa felzárkózásukat. A célok elérése érdekében a TKKI szoros együttműködést tart fenn az érintett munkáltatókkal, kormányhivatalokkal, önkormányzatokkal, kamarákkal, szociális, szakképzési, köz- és felsőoktatási intézményekkel, egyházakkal és civil szervezetekkel.

Dr. Köpeczi-Bócz Tamás
főigazgató

___________

 

Saját jövőjüket építik

A program megvalósítását a Türr István Képző és Kutató Intézet koordinálja.
A mélyszegénységben élő családok számára kitörési lehetőséget biztosító Bizalom és Munka komplex program részeként, „A szegregált lakókörnyezetben, mélyszegénységben élők komplex lakhatási és képzéssel egybekötött szolnoki modell-programja” keretében 41 fő részvételével a már lezárult 10 napos elméleti tréninget követően elkezdődött 25 fő közfoglalkoztatott bevonásával a gyakorlati képzés a Törteli-Motor úti telepen. A program megvalósítását a Türr István Képző és Kutató Intézet koordinálja.

A Motor és a Törteli út környékén élő családok számára szervezett elméleti felkészítő program során életviteli ismereteket oktattak és munkára felkészítő, illetve motivációs tréninget tartottak a Humán Szolgáltató Központ munkatársai.

A modell-program 2012. június 30-ig tart. A motivációs felkészítő szakaszban 25 családot választottak ki, közülük aktivitásának és felzárkózási eredményességének figyelembe vételével 12 kimagaslóan teljesítő család került be a „lakhatási feltételek javítása” programszakaszba, melynek során lakásaik felújításához kapnak jelentős szakmai és természetbeni segítséget.

Ma délután, a helyszínen tartott sajtótájékoztató keretében Szalay Ferenc polgármester és Sági Zsolt a TKKI főigazgató helyettese vezette körbe a sajtó képviselőit. Mint elmondták, a telepen az elmúlt hetek során 56 m3, mintegy 8 konténernyi szemetet gyűjtöttek össze a programban résztvevők, a férfiak a derítők kialakításán, míg az asszonyok kiskert létrehozásán dolgoznak, a csoport egy része pedig már hozzálátott az egyik épület belső felújításához.

A gyakorlatcentrikus, dominánsan építőipari szakirányú képzések révén a résztvevők alaptechnológiai (falazás, hőszigetelés, festés, mázolás, stb.) munkák végzésére lesznek képesek. Április elejétől a Műszaki Szakközépiskola mérnök tanára elméleti felkészítését követően egy szakoktató gyakorlati irányítása alatt sajátítják el a 12-13 fős építő brigád tagjai a festés, mázolás alapjait, de gyakorlatot szereznek nyílászáró cserében is. Míg a férfiak a lakások felújításával foglalkoznak, az asszonyok közfoglalkoztatottként a lakókörnyezetük tisztításán dolgoznak, illetve szakember irányítása mellett segítséget kapnak kiskert létrehozásához is. Szintén fontos eleme a programnak, a higiéniai és háztartási ismeretek elsajátítása. A munkavégzéshez szükséges festékeket, eszközöket, vetőmagokat a mintaprogram anyagi forrásaiból biztosítják.

________________

 

Negyedszázada múlt immár annak, hogy 1986 őszén átadták lakóinak Szolnokon a Motor úti romatelepet.

A város más, elhanyagoltabb területeiről költöztették oda a családokat. A szépen megépített telep takaros, félkomfortos házai csak néhány évig álltak ellen a rongáló kezeknek, és az ezredfordulóra már a város leginkább lepusztult, a mélyszegénység szimbólumává váló része lett ez a hely. Sokáig kérdéses volt, hogy mit lehet kezdeni a Motor úti teleppel. Nemrég még úgy tűnt, hogy a lebontás sorsára jut, de aztán mégis más irányt vettek az események. Egy új, komplex teleprekonstrukciós program indult ezen a területen, a Türr István Képző és Kutató Intézet Debreceni Igazgatóságának szervezésében, állami támogatással. A Motor út egyike lett az országban annak a nyolc kísérleti helyszínnek, amelyeken a telepfelújítás más programelemekkel is társul: képzéssel, életmód- és életviteli tanácsadással, kertműveléssel és mással.
Első ütembe a 12 leginkább motivált családot vonták be a szervezők. A 13 férfi építőipari segédmunkás elnevezésű betanító képzésen vesz részt, s a szakmai fogásokat a saját lakások felújítása közben gyakorolhatja. A 12 nő, háztartásvezetés, életvitel és higiéné a gyakorlatban címmel, betanító jellegű tanfolyamon vesz részt, és fontos programelem a közvetlen lakókörnyezet ápolása, karbantartása, illetve a háztáji, kerti gazdálkodás alapjainak elsajátítása is. A telep lakói nagy érdeklődéssel fordultak a program felé, és — egy keddi helyszínbejáráson a sajtó képviselői is tapasztalhatták — szívesen dolgoznak a saját lakókörnyezetükért. A jelen lévő szakemberek egybehangzóan állították: a Motor útihoz hasonló telepek sorsán kizárólag ilyen összetett programokkal lehet segíteni, amelyekben a szervezők a felújítás után sem hagyják magukra a telepieket.


Asztali nézet